Burak Balli, Bakirköy Kadin Cezaevi’nde Gönülleri Fethetti

BURAK BALLI ŞİİR TERAPİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ… Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu tarafından İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlülere şiir terapisi gerçekleştirildi.

İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlüler Burak Ballı şiir terapisine hayran kaldı. Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu tarafından Cezaevi’ndeki mahkumların hayata ve geleceğe bakışı açısından daha olumlu tepkilerinin yer alması, okuma ve sanatsal yönlerinin ortaya çıkarılması, sosyal yönlerinin öne çıkarıldığı proje kapsamında İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde Burak Ballı Şiir Terapisi yapıldı. Şair Yazar Ballı Şiir Terapisi için hazırlamış olduğu görsel sunularla şiirlerini seslendirdi. Duygulu anlar yaşayan mahkumlar, yapılan etkinlikten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek Cezaevi yönetimine ve Burak Ballı’ya teşekkür etti. Şiir terapi programının farklı bir uygulama olduğunu ifade eden İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi Müdürü Nedim Elbistan, “Burada amacımız hükümlülerin ve tutukluların toplumla barışık olmasıdır. Ayrıca eğitim birimimizde hükümlülere meslek kazandırmak için kurslar açtık. Psiko-sosyal birimimizde bu tür etkinliklerle rehabilite çalışmaları yapıyoruz. Etkinliklerimizin tutuklu ve hükümlülerin üzerinde çok olumlu etkileri var. Bu tür organizasyonlar Cezaevimiz’deki huzuru arttırmaktadır” dedi.

Şair Yazar Burak Ballı, şiir terapisinin özellikle alkol ve madde bağımlılıklarının tedavisinde, kronik ve terminal hastalıklarda psiko-sosyal desteğin bir parçası olarak kullanıldığını belirterek, “Şiir terapisi, bireyin kendi ve diğerlerini algılamasında netlik kazanmasını, öz-güven ve kendini ifade becerisinin artmasını, yoğun duyguları kağıda dökerek gerilimini azaltmasını, yeni fikir, iç görü ve bilgilerin sentezini yaparak yeni anlamlar oluşturmasını, davranış ve tutumlarının değişmesini sağlayacak olgun başa çıkma becerilerinin gelişimi yönünde katkı sağlıyor” dedi.

Leave a Reply